Plătică, titular la Națională, cu Austria. Galerie Foto

Jucătorul echipei noastre, Sergiu Plătică a fost titular al doilea meci consecutiv la Naționala Moldovei, în preliminariile Campionatului Mondial din 2018. Plătică a făcut parte din primul 11 al Moldovei, aseară, în meciul cu Austria de la Chișinău, încheiat cu victoria oaspeților, 1-0.

La fel ca în Irlanda Plătică a jucat extremă dreapta și și-a trecut în cont cea mai importantă ocazie de gol în minutul 11, când a șutat periculos din afara careului, însă balonul s-a dus peste poarta austriecilor. Jucătorul Speranței a fost înlocuit în minutul 79 cu Ambros.