Plătică, titular cu Irlanda! Ales cel mai bun moldovean de Sky Sports

Jucătorul echipei noastre, Sergiu Plătică a fost în premieră titular într-un meci din preliminariile Campionatului Mondial din 2018. Plătică a făcut parte din primul 11 al Moldovei, aseară, în meciul cu Irlanda de la Dublin, încheiat cu victoria gazdelor, 2-0.

La mijlocul primei reprize Plătică și-a trecut în cont cea mai importantă ocazie de gol a Moldovei. Sergiu a șutat din demivole din afara careului, însă portarul gazdelor, Randolph a salvat în extremis. Jucătorul Speranței a fost înlocuit în minutul 79 cu Ambros.

Cel mai popular canal de sport din Marea Britanie, SKY SPORTS (skysports.com) i-a dat lui Plătică cea mai mare notă din Naționala Moldovei – 7. (vezi poza)

Selecționerul Dobrovolski a preferat următoarea componență:

Cebanu; Bordian, Racu, Epureanu, Razgoniuc, Plătică (79, Ambros), Gațcan, Anton, Ioniță, Dedov (55, Cociuc), Gînsari

Cu Plătică în teren Moldova a avut o posesie mai bună decât Irlanda. Potrivit BBC, posesia în meciul Irlanda – Moldova a fost de 57% la 43% pentru moldoveni!!!

Naționala noastră a avut și cornere mai multe: 7-3

La capitolul șuturi pe poartă am fost la egalitate, 3-3.

sursa: uefa.com